Uçurtma Müzesi’ni geziyoruz!

Yıl boyunca

Uçurtma Müzesi
MEKAN: Uçurtma Müzesi
ADRES: Aziz Mahmut Hüdayi Mh., Üsküdar/Istanbul Province, Turkey
YAŞ: +4
TARİH: Yıl boyunca
WEB: Etkinlik linki için tıkla
TELEFON: 0 216 533 23 37

En son ne zaman uçurtma yaptınız?

Ben küçükken mahallelerde uçurtma dükkanları vardı. Bu dükkanlarda hem uçurtma malzemeleri satılır hem de hazır yapılmış uçurtmalar bulunurdu.

Zaman içinde bu dükkanlar kapandı gitti. Belki de uçurtmalar hayatımızdan uçup gitmişti… Taa ki Uçurtma Müzesi’ni buluncaya kadar. Üsküdar Belediyesi’yle ortaklaşa gerçekleştirilen bu projede yüzlerce farklı, çılgın ve renkli uçurtma sergileniyor. Bu müzeyi gezerek hem birbirinden renkli bu uçurtmaları görebilir, hem de bir atölye çalışmasına katılarak, kendi uçurtmanızı kendiniz yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri de müzeden alabilirsiniz. Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz

Uçurtma Müzesi yıl boyu mesai günleri 10. 00 – 17. 00 arası açık olup, giriş ücretsiz. Ziyarete gelenlere rehberlik yapılarak sergideki koleksiyonlar tanıtılıyor ve uçurtma kültürünün farklı ülkelerde nasıl algılandığıyla ilgili bilgiler veriliyor. Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi‘ndeki uçurtmalar; bağışlayıcılarının adları, konumları, ülkeleri gibi bilgilerin yanı sıra ülke ve kurum bayraklarıyla birlikte sergileniyor.

LALE KOZİKOĞLU